Atrakcje turystyczne
Szczeliniec Wielki
Największa atrakcja Parku Narodowego Gór Stołowych i najchętniej odwiedzane wzniesienie Sudetów (919 m n.p.m.). Można tu zobaczyć niezwykłe bogactwo form skalnych, wyrzeźbionych przez erozję. Na szczyt prowadzą kamienne schody, składające się z 682 stopni. Wejście trwa około 40 minut. Charakterystyczny płaski wierzchołek góry to ogromny labirynt, powstały na wskutek licznych procesów geologicznych. Turyści mogą podziwiać oryginalne skały, których nazwy nawiązują do ich kształtów.
Muzeum Papiernictwa
Mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym w Dusznikach Zdroju, pochodzącym sprzed 1562 r. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta RP w 2011 roku uzyskał status pomnika historii. W tym miejscu były i nadal są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą. Na arkuszach z Dusznik drukowano książki i spisywano dokumenty. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska.
Błędne Skały
Niepowtarzalny labirynt skalny wyrzeźbiony przez wiatr i wodę. Znajduje się w Parku Narodowym Gór Stołowych i obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.). Stanowi główny punkt zwiedzania Ziemi Kłodzkiej. Obszar ten obejmuje zespół form skalnych o wysokości od 6 do 11 metrów. Tworzą one kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku. Prowadzi ona przez malownicze ścieżki i wąskie szczeliny. Nawet podczas deszczu spacer po skalnym labiryncie jest przyjemnością. Znaczny odcinek drogi przebiega pod skalnymi parasolami. Przejście labiryntu zajmuje minimum 35 minut.
Zieleniec Ski Arena
To jeden z najnowocześniejszych i najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku.
Łączna długość świetnie przygotowanych tras zjazdowych, o różnorodnym poziomie
Trudności wynosi 22 km. W jedna całość łączy je 27 wyciągów, na które składa się 5 nowoczesnych kolei kanapowych.
Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój to malowniczo osadzona miejscowość jaką oferują Sudety. Leży na wysokości 560 – 950 m n. p. m. u podnóża Gór Bystrzyckich.
Początek istnienia miejscowości Duszniki- Zdrój sięga jeszcze czasów średniowiecznych. W XIV wieku na terenie obecnego miasta zanotowano powstanie osady rzemieślniczo- handlowej, bezpośrednio związanej z zamkiem Homole. Prawa miejskie na podstawie prawa magdeburskiego przysługują miastu od roku 1324.
Kudowa-Zdrój
Kudowa-Zdrój to malowniczo położone miasto, znajdujące się w pobliżu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Jest jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk jakie oferuje Kotlina Kłodzka, jednocześnie najstarszym w Polsce i Europie.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z dokumentów Henryka Starszego, datowanych na rok 1477. Nazwa wioski poczatkowo brzmiała “lipolitov” i na przełomie wieków była wielokrotnie modyfikowana. Z późniejszej Chudoby na Kudobę, aż w końcu z Kudoby na Kudowę.
Polanica-Zdrój
Miejscowość uzdrowiskowo- wypoczynkowa znajdująca się w Kotlinie Kłodzkiej. Wraz z Dusznikami Zdrój oraz miastem Kudowa Zdrój tworzy Zespół Uzdrowisk Kłodzkich. Położona na skraju Gór Bystrzyckich i Stołowych.
Pierwsze zapiski dotyczące Polanicy pochodzą z 1347 roku i mówią o mieszczącej się w otoczeniu gęstych lasów osadzie. Niegdyś, jeszcze w połowie XIV miejsce to nosiło nazwę Heyde i należało do pochodzącego ze Śląska rodu rycerskiego. W okresie późniejszym, od 1417 roku osada należała do Michela von Glubosa i była połączona z miastem Szczytna na podstawie wspólnych dóbr.
źródło: https://atrakcje-ziemiaklodzka.pl/